Get Adobe Flash player

Turystyka

Historycznie

UDOSTĘPNIJ

Krzydlina Mała, jak i jej, z nazwy, większa siostra, ma słowiańskie korzenie. Pierwsza wzmianka o Cridlinie pochodzi z XIII wieku, kiedy to książę Henryk Brodaty osadził we wsi Kanoników Regularnych św. Augustyna, zwanych popularnie kanonikami albo augustianami. Wiemy, że ziemie na północ i północny wschód od posiadłości klasztornych Lubiąża, a z nimi i Krzydlina, już od ok. 1200 roku należały do tego zgromadzenia.

Czytaj więcej...

Zabytkowe okolice

UDOSTĘPNIJ

wieze klasztoruNiewątpliwie największą atrakcją turystyczną okolicy jest położony zaledwie 15 km od Krzydliny Małej pocysterski zespół pałacowo-klasztorny w Lubiążu – miejscowości w cieniu dwóch wież.

Wzniesiony przed wiekami przez Cystersów klasztor jest jednym z najcenniejszych barokowych założeń klasztornych w Europie. Ten zabytek klasy „0" jest dwa i pół razy większy od zamku na Wawelu i jest jednocześnie, po hiszpańskim Escorialu, drugim największym obiektem sakralnym na świecie. Reprezentacyjna zachodnia fasada pałacu opata i klasztoru ma prawie ćwierć kilometra długości, a kubatura całości to ponad 330 tys. m3!

Czytaj więcej...

Na piechotę czy na rowerze - w drogę

UDOSTĘPNIJ

 

znak-szlakCentrum Spotkań i Dialogu to świetna baza wypadowa na wszelkie wędrówki piesze (w tym nordic walking) czy rowerowe. Nieważne, czy Twoim celem jest sport i rekreacja czy turystyka lub obcowanie z przyrodą, mamy kilka propozycji dla mniej i bardziej zaawansowanych :-) W pobliżu Krzydliny Małej swoje trasy mają pieszy szlak: zielony oraz trzy szlaki rowerowe: niebieski – Szlak Odry, żółty – Wołowskie Krajobrazy oraz zielony – Leśne wydmy.

Czytaj więcej...

Z Marią Antoniną w tle

UDOSTĘPNIJ

Zapewne niewiele osób wie, że Krzydlina Mała przez jakiś czas kryła bardzo interesujący skarb, a mianowicie koronkowy welon Marii Antoniny.

Czytaj więcej...

Przyrodniczo

UDOSTĘPNIJ

jelennawsiPrzyroda jest niewątpliwym atutem powiatu wołowskiego - na jedynie 675 km2 znajduje się park krajobrazowy i aż 5 ostoi europejskiej sieci ochrony przyrody Natura 2000. Na terenie Nadleśnictwa Wołów znajduje się ponad 1000 drzew o parametrach pomnikowych. Z 400 gatunków ptaków występujących w Polsce ok. 200 można spotkać właśnie tutaj (!), a wiele gatunków roślin i zwierząt to gatunki rzadkie i podlegające ochronie. Bogata i zróżnicowana geomorfologia powoduje nie tylko nagromadzanie wartości przyrodniczych wyróżniających obszar na tle całego Dolnego Śląska, ale tworzy także gościnną i atrakcyjną przestrzeń zarówno dla znawców przyrody, jak i miłośników pieszych czy rowerowych wędrówek, dla wielbicieli birdwatchingu czy poszukiwaczy grzybów i jagód. A Krzydlina znajduje się niemalże w centrum tego przyrodniczego bogactwa.

Czytaj więcej...