Get Adobe Flash player

Turystyka

Na piechotę czy na rowerze - w drogę

UDOSTĘPNIJ

 

znak-szlakCentrum Spotkań i Dialogu to świetna baza wypadowa na wszelkie wędrówki piesze (w tym nordic walking) czy rowerowe. Nieważne, czy Twoim celem jest sport i rekreacja czy turystyka lub obcowanie z przyrodą, mamy kilka propozycji dla mniej i bardziej zaawansowanych :-) W pobliżu Krzydliny Małej swoje trasy mają pieszy szlak: zielony oraz trzy szlaki rowerowe: niebieski – Szlak Odry, żółty – Wołowskie Krajobrazy oraz zielony – Leśne wydmy.

 

Poniżej prezentujemy ich skrócone opisy zapożyczone ze strony http://www.powiatwolowski.pl Natomiast na samym dole zamieszczamy nasze propozycje wędrówek wokół Krzydliny Małej. Zachęcamy do ich przetestowania.

Szlak zielony - zależnie od kierunku marszu zaczyna się lub kończy w Wołowie. Częściowo przebiega przez Park Krajobrazowy Dolina Jezierzycy. Z Wołowa maszerujemy przez tzw. Długie Wzgórza w kierunku Rudna, dalej przez Dębno, gdzie możemy wybrać jedną z 2 opcji: Dzikowiec - Krzydlina Wielka – Wzgórze Trzech Krzyży lub Domaszków – Gliniany – Rezerwat Odrzyska, docierając w końcu do Lubiąża.

Niebieski – ponadregionalny Szlak Odry wpisany jest w międzynarodową sieć szlaków dziedzictwa kulturowego Greenways – o łącznej długości 256 km, prowadzi z Wrocławia do Głogowa przez Dolinę Odry. Jest na pewno atrakcją dla turystów preferujących tzw. skandynawski typ turystyki, czyli namiot i maksymalny kontakt z przyrodą. Szlak poprowadzono w bezpośredniej bliskości rzeki, co czasami wymaga większego wysiłku i zaangażowania. Przejezdność szlaku jest w większości dobra, jednak wiele zależy od pory roku i rowerów jakimi dysponujemy. Idealnym wyborem dla Szlaku Odry będą rowery terenowe.

szlak-odraIdąc z biegiem rzeki Szlak Odry na terenie powiatu wołowskiego zaczyna się w Brzegu Dolnym. Osoby podróżujące szlakiem od Wrocławia mogą dostać się na drugą stronę rzeki na trzy sposoby - promem, specjalną kładką pieszą na moście kolejowym lub przez śluzę i zaporę wodną w Brzegu Dolnym. Prom to „frajda" dla turystów, ale trzeba pamiętać, że jest on zależny od pogody i stanów wody w rzece. Jest to także ostatnia chwila, by z tej atrakcji skorzystać – niedługo bowiem jego „miejsce" zajmie nowo budowany most. Szlak w Brzegu Dolnym rozpoczyna się przy jego pierwszej dużej atrakcji, czyli Parku Miejskim. Między Brzegiem a Lubiążem szlak prowadzi malowniczymi ścieżkami wędkarskimi i urozmaiconą widokowo szosą na skraju pradoliny Odry. Niedaleko dawnej przeprawy promowej w Malczycach szlak zakręca w prawo, ale warto na chwilę z niego zboczyć, by trafić do tego niezwykłego miejsca rozpoznawalnego na każdej mapie, w którym Odra zakręca prawie pod kątem 90 stopni. Tym bardziej że tuż przy zakręcie za wałem przeciwpowodziowym stoi wygodna wiata turystyczna z dużym stołem i rusztem – świetne miejsce na odpoczynek, ale i na biwak. Stąd już tylko 3 km do Lubiąża, gdzie od atrakcji turystycznych aż się roi. Gdy wyjedziemy z Lubiąża, szlak prowadzi na odcinku kilku kilometrów przez najpiękniejsze przyrodniczo tereny gminy Wołów. Od rozjazdu dróg (na Domaszków) przez ok.1 km trasa wiedzie po koronie wału przeciwpowodziowego – swoistej granicy przyrodniczej: po lewej stronie naturalna roślinność terenów okresowo podmokłych, po prawej monokultura sosny. W Domaszkowie warto skorzystać z możliwości odpoczynku, gdyż czeka nas długa włóczęga leśnymi drogami z dala od ruchliwych szos. Ten fragment Szlaku Odry jest jednym z najcenniejszych przyrodniczo obszarów nad Odrą. Szeroką, leśną aleją wśród buków i dębów docieramy do Centrum Edukacji Ekologicznej wołowskiego nadleśnictwa. Znajduje się tu także szkółka leśna. Stąd kierujemy się do Tarchalic – kolejnego ważnego punktu Szlaku Odry. Z Tarchalic szlak prowadzi asfaltową szosą aż do Przyborowa. Po drodze, w miejscowości Małowice przecinamy linię kolejową Wrocław-Głogów. Przejeżdżając przez Przyborów koniecznie trzeba obejrzeć zachowany w niezłym stanie pałacyk położony nad malowniczym starorzeczem i wreszcie czeka nas powrót nad Odrę. Szlak odbija w stronę rzeki i będzie teraz prowadził u podnóża wału przeciwpowodziowego. Widok stąd jest imponujący, bo są to obszary nie zalesione, a sama rzeka jest tu wyjątkowo szeroka. Zjazd z wału na wysokości Buszkowic Małych jest wykładany betonowymi płytami i tak dojeżdżamy do mostku na rzeczce Jezierzyca, która będzie towarzyszyła szlakowi aż do ujścia do Odry za wsią Budków. Tu Szlak Odry przekracza granice powiatu wołowskiego, jednak zachęcamy do poznania go na całej długości aż do Głogowa, a nawet dalej.

szlak rower1Godny polecenia jest również 70-kilometrowy szlak żółty Wołowskie Krajobrazy. Jest to szlak typowo rekreacyjny w formie pętli wokół Wołowa i świetnie nadaje się na weekendowe, rodzinne wyprawy. Przyjemna i niewymagająca droga pozwala na delektowanie się swojskimi, ale jakże pięknymi krajobrazami. Na odcinkach Łososiowice-Lipnica, Uskorz Wielki-Garwół-Sławowice-Mikorzyce, Proszkowa-Siodłkowice-Miłcz Leśny i Golina -Stary Wołów szlak wiedzie utwardzonymi drogami na styku lasów i malowniczych pól. Dodatkowego uroku trasie dodają coraz bardziej zadbane wioski oraz rozciągające się tutaj morenowe Wzgórza Strupińskie o znacznych przewyższeniach - szybkie zjazdy szutrową drogą ze Stęszowa do Miłcza Leśnego zadowolą nawet fanów kolarstwa górskiego. W pobliżu Sławowic w rozległym lesie zwanym Mrówczym Borem znajduje się ciekawe skupisko głazów narzutowych określanych jako Głazy Kordeckiego. Największy z nich – pomnik przyrody – o wymiarach 3 x 2 x 1,5 m, widoczny jest w głębi młodego boru sosnowego. Kolejną atrakcją krajobrazową są piękne stawy w Żychlinie. Między Żychlinem a Goliną warto opuścić szlak i dojechać do Pełczyna, gdzie znajduje się bardzo ciekawy kościół p.w. św. Teresy od Dzieciątka Jezus z charakterystyczną drewnianą wieżą. W lasach wokół Pełczyna rośnie obficie śnieżyca wiosenna – gatunek zagrożony wyginięciem, będący pod ochroną w Polsce. Wracamy na szlak, by przez Stary Wołów dotrzeć do rezerwatu Uroczysko Wrzosy i sąsiadujących, urokliwych stawów z unikalną atmosferą. Wybudowana tuż nad wodą stawu górnego duża, drewniana wiata umożliwia łączenie odpoczynku z obserwacją ptaków wodnych. Z Wrzosów do Rudna jedziemy asfaltową szosą, by zaraz za wsią wjechać w największe lasy powiatu wołowskiego. Leśny odcinek do Krzydliny Małej należy do najpiękniejszych na całym szlaku. Po przekroczeniu szosy Wołów-Stobno, przy której stoi kolejna, drewniana wiata rozpoczyna się ostatni, leśny odcinek do Łososiowic. Przejechanie całego szlaku w tempie rekreacyjnym nie powinno zabrać więcej niż 4-5 godzin i nie stanowi większego problemu dla osób starszych i dzieci.

szlka rower3Bardziej zaprawionym rowerzystom polecamy szlak Leśne Wydmy oznaczony kolorem zielonym. Jest to trasa o wybitnych walorach krajobrazowo – przyrodniczych i prowadzi z Wołowa do „Leśnych Wydm" za Dębnem. Za miastem przecina się z rzeczką Juszka, stanowiącą granicę Parku Krajobrazowego Doliny Jezierzycy. Rozciąga się tutaj rozległy obszar ekologiczny o pow. 140 ha obejmujący podmokłe łąki w dolinie Juszki i jej dopływu Mojęcickiej Strugi. Cenne biotopy łąkowe obecnie w Polsce zanikają i zachowanie tak dużego kompleksu jest rarytasem przyrodniczym. To właśnie tu realizowany był projekt „Czarna owca", polegający na odtworzeniu dogodnych warunków lęgowych dla wielu ptaków (m.in. bocianów, czajek, żurawi czy derkacza) poprzez wypas owcy wrzosówki. Do Dębna szlak wiedzie łańcuchem malowniczych i pofałdowanych wydm. Ich szczyty porośnięte są kępami borówek brusznic, niżej rosną łany borówek czernic, czyli „czarnych jagód". Przy piaszczystych drogach rosną sosny o bajecznie powykręcanych, odkrytych korzeniach, a między nimi uwagę zwracają przestoje starych dębów. Okolice Dębna to prawdziwy raj dla wędkarzy. Znajdują się tutaj aż trzy duże kompleksy stawów rybnych. Teren ten jest prawdziwym królestwem ptaków wodnych i drapieżnych. Okoliczne lasy to także eldorado dla grzybiarzy. Dla turystów przygotowano kilka miejsc postojowych. Od Dębna szlak prowadzi drogą asfaltową pośród sosnowego boru w kierunku Tarchalic. Przy tablicy informacyjnej szlak „Leśnych wydm" kończy się na styku z niebieskim „Szlakiem Odry".

 

 

Nasze propozycje

  • Szlakiem żółtym „Wołowskie krajobrazy" do Rudna i z powrotem – w szlak włączamy się skręcając w lewo przed końcem miejscowości na drodze do Wołowa (uwaga – w lewo idąc od Centrum ;-)). Dalej poprowadzi już oznakowanie i sama leśna droga. Trasa dla wszystkich: piechurów czy rowerzystów. Trasa prowadzi częściowo przez PK Dolina Jezierzycy. Świetna propozycja na relaks wśród leśnych zapachów i dźwięków. Atrakcyjna właściwie o każdej porze roku.
  • Pętla Krzydlina Mała - Szlakiem żółtym „Wołowskie Krajobrazy" do Rudna – zielonym przez Dębno i leśną ścieżką do Krzydliny Małej - pierwsza część trasy wygląda jak powyżej, w Rudnie należy skręcić w lewo w pieszy szlak zielony, nim dochodzimy do Dębna, by po przejściu kawałka wsi znowu wejść na szlak zielony – tym razem rowerowy. Szlaku zielonego trzymamy się do momentu, aż w lesie będzie skręcał w lewo – my idziemy dalej ścieżką prosto. Po chwili, po lewej stronie mijamy stawy hodowlane z mini ścieżką edukacyjną. Kierując się dalej prosto wychodzimy z lasu na krzydlińskie pola, a naszym oczom pokazuje się wieża dawnego kościoła – znak orientacyjny, jak trafić z powrotem do Centrum :-) Trasa wiedzie częściowo przez obszar Natura 2000 „Dębniańskie Mokradła".
  • Krzydlina Mała – Zagórzyce i z powrotem – mało uczęszczana droga powiatowa świetnie nadaje się do nordic walking lub na popołudniowy spacer. W czasie spaceru, na horyzoncie po prawej stronie podziwiamy zarysy cysterskiego klasztoru i kościoła pw. św. Walentego w Lubiążu.
  • Krzydlina Mała – Kąty – Krzydlina Mała – opcja powyższej propozycji, jeżeli nie chcemy wracać tą samą trasą – na wysokości kolonii Kąty skręcamy w lewo, po  jakimś czasie znowu w lewo i robimy pętlę polnymi szosami do Krzydliny.
  • Szlakiem żółtym „Wołowskie krajobrazy" i trasą dawnej linii kolejowej do Mojęcic – na szlak żółty odbijamy z drogi prowadzącej do Zagórzyc – gdy dojdziemy do malowniczego mostka, kierujemy się w lewo (szlak żółty prowadzi dalej do Stobna) wałem po dawnej linii kolejowej Wołów-Malczyce. Ta część trasy jest nie oznaczona, ale trudno się zgubić :-) Do Krzydliny możemy wrócić tą samą trasą lub z Mojęcic drogą leśną lub pobliskim zielonym szlakiem do drogi powiatowej Wołów-Krzydlina Mała i dalej tą drogą (tak samo prowadzi zielony szlak) do Krzydliny. Droga jest mało uczęszczana, więc nie będą nam zbytnio przeszkadzać samochody, co nie zwalnia nas z obowiązku zachowania czujności! Bardzo prawdopodobne, że w czasie marszu natkniemy się na sarny, drapieżne ptaszyska lub stukające dzięcioły :-)

 

Dla bardziej zaawansowanych i lubiących dłuższe wyprawy mamy kilka dodatkowych propozycji:

 

  • w Rudnie zamiast skręcać w lewo na Dębno kierujemy się prosto, by dotrzeć do rezerwatu „Wrzosy" i dalej szlakiem żółtym – najpierw rowerowym, później pieszym dojść/dojechać nowiutką drogą leśną do Orzeszkowa (w tej malowniczej wsi w 2012r zostały wyznaczone ścieżki do nordic walking). Z Orzeszkowa możemy wyruszyć albo dalej na północ, albo na zachód w kierunku Szlaku Odry, albo.... powrócić do Krzydliny Małej J
  • dla miłośników przyrody polecamy wyprawę na „Zagórzyckie Łąki" – obszar Natura 2000 – jak sama nazwa wskazuje znajdują się one niedaleko Zagórzyc - idąc z Krzydliny wystarczy właściwie przeciąć drogę wojewódzką nie zmieniając zbytnio kierunku marszu.
  • wyprawa do dawnego promu – znowu korzystamy z drogi powiatowej Krzydlina Mała –Zagórzyce – we wsi, skręcając w prawo, włączamy się do drogi wojewódzkiej, by w Prawikowie z niej zjechać i ponownie drogą powiatową dojechać do samej Odry – po drodze leśna wiata. Powrócić możemy niebieskim szlakiem Odry przez Lubiąż, skręcając w Domaszkowie na Krzydlinę Wielką.